Manuální lymfodrenáž

Lymfatické drenáži neříkáme masáž, protože úkolem této techniky je podpora odtoku lymfy. Ta se provádí velice odlišnými, především pumpovacími a vypuzovacími hmaty, které nesmí způsobit zarudnutí kůže. To znamená, že se při lymfodrenáži nepracuje se svalstvem, ale jen s kůží a podkožím, a to velmi slabým tlakem.

Mnozí z vás jste mě, dle vašich slov, našli jako jednu z mála, kdo v Českých Budějovicích a okolí nabízí celotělovou lymfodrenáž. Několikrát jsem se dotazovala svých kolegů, kteří se mnou jezdí na masérské kurzy a školení, proč tuto terapii nenabízí a musím říct, že odpovědi jsou různé. Nu, všichni jsme jiní a mě práce s lymfou baví moc.

V období 4/2021 až 4/2023 jsem se stala plnohodnotnou členkou týmu Lymfocentra, kde jsem nasbírala mnoho zajímavých poznatků. Zúčastnila jsem se dvou kongresů, získala nové pohledy na problematiku. Zároveň jsem měla možnost předat i já své zkušenosti ostatním, ať už v rámci manuální lymfodrenáže nebo lymfotejpování. Po zbytek roku 2023 jsem vypomáhala v konkurenčním lymfocentru v Českých Budějovicích. V roce 2021 jsem doplnila své znalosti v této oblasti o metodu reflexní terapie lymfatického systému. Díky praxi v Lymfocentrech jsem ji mohla dostatečně prověřit a prokonzultovat s pacienty, kteří ve výrazné většině pociťovali a chválili její efekt. Tuto metodu používám někdy i jako doplněk při klasické manuální lymfodrenáži atd. Při manuální lymfodrenáži je mým častým pomocníkem lymfokartáč. Používá pro takzvané suché kartáčování, o němž si můžete přečíst o pár odstavců níž.

Lymfatický přístroj. Ošemetné aktuální téma. Existuje jich mnoho a existují na ně i různé názory. Osobně jsem měla možnost za svou kariéru vyzkoušet přístroje od 5 výrobců a s jedním z dalších bych se ještě velmi ráda blíže seznámila. Předesílám, že na toto téma NEMÁM v tuto chvíli vytvořený konečný názor. ALE sama MÁM diagnostikovaný lymfedém a proto mi toto téma není lhostejné.

První přístroj, který jsem vyzkoušela, někdy v roce 2012, dokonce zároveň i prohříval, s čímž nevím, jak by naše lymfokomora souhlasila. Pobyt v něm byl za krátkou dobu pro mě nepříjemný.

Jak s přístrojem nakládat? První a jakousi samozřejmou povinností terapeuta je, aby Vám před zapnutím přístroje uvolnil lymfatické uzliny – zjednodušeně – krk, podpaží, třísla, kolena, achilovky. Setkala jsem se s až alarmujícím počtem klientů, kteří absolvovali přístrojové lymfodrenáže u svých kosmetiček nebo ve svých fitcentrech a o žádném uvolnění uzlin nevěděli. Jednání takového personálu je hrubým porušením zásad péče o lymfatický systém klienta. Jde tu o zdraví!

V poslední době jsem se setkala se zajímavým názorem. Jedna praktikující lymfoterapeutka v Č. Budějovicích nejprve pacientovi aplikuje přístrojovou lymfodrenáž a poté až manuální, což vysvětluje slovy "lymfatický systém, se přístrojem, ve kterém je univerzální program, nejdříve zaktivuje a já ho poté manuálně doladím". To je velmi zajímavý úhel pohledu a stálo by za to jej zvážit i ve vyšších kruzích.

Dalším názorem, který akceptuji je, že jakákoliv pressoterapie je hrubým násilím na lymfatických cévách. Proč? Podle tohoto názoru se tlakem může způsobit poškození křehkých lymfatických kapilár, které nestíhají pohlcovat sběr lymfy, která tímto odchází do řečiště lymfatických cév jen částečně. Částečně odchází do sousedních tkání, a to především zplodiny látkové výměny v podobě velkých molekul. Proč tento názor akceptuji? Vyzkoušela jsem si sama na sobě, jak mé tělo reaguje několik dnů po sobě na čistě kompresní terapii (s nutným uvolněním uzlin) a z výsledku jsem nebyla spokojená. Rozbolely mě nohy, začaly mě chytat křeče a z 50 minut přístrojové terapie jsem začala zvládat jen 30 minut. Otázkou ale je, jakou měrou se na těchto potížích podílela žilní nedostatečnost, varixy.

Dalším názorem jiné terapeutky z Českých Budějovic je, že pokud máte problém s lymfou, tak rozhodně žádná komprese a tím je myšlena i kompresní pomůcka ve smyslu bandáží, punčoch, legín. S tím souhlasím jen částečně. Při své dvouleté stáži v Lymfocentru jsem měla možnost zhodnotit, jak významnou měrou jsou komprese účinné pro pacienty, kteří trpí opravdu velkými otoky. Na druhou stranu jsem se shodla s dalšími lidmi, že nás při nošení kompresních pomůcek až nesnesitelně zebe.

Dalším názorem dvou známých terapeutek z mého okolí, je až invazivní přístup k lymfatickému systému. Jde o jakousi hloubkovou, bolestivou metodu, pomocí níž se stimuluje aktivita uzlin a vyplavuje se dlouho nahromaděná lymfa do řečiště. Toto také osobně vyzkušené nemám, je to zcela v rozporu s mým názorem na bolest, kterou klientovi působí terapeut. Ale setkala jsem se již s několika lidmi, kteří sice popisovali, že při terapii křičeli, plakali, ale velmi si výsledek chválili. 

Pijavice. Metoda našich předků, o kterou se začínají na základě pozitivních zkušeností a důkazů zajímat prý dokonce i lékaři z naší krajské nemocnice. Řekla bych, že je obzvláště zajímavá pro pacienty s lymfatickocévními problémy. Ještě nemám vyzkoušeno, sbírám ale odvahu :)

Suché kartáčování je velmi stará technika, která přináší úžasné výsledky. Stimuluje nejen lymfatický systém, ale i nervová zakončení a cévní mikrocirkulaci. Zpevňuje, uvolňuje, napíná pokožku na problematických místech. Ke své práci používám kartáče AROSHA. Štětiny kartáčů jsou vyrobeny z vláken rostliny Agave a mají ideální délku pro vytvoření jemného i intenzivního tlaku, čímž si můžeme pohrát s problematickou partií v daleko dokonalejší formě. Tím se dá pracovat dokonce i s celulitidou nebo striemi. Kartáče mají vliv samozřejmě i na olupování suché kůže a tím omlazují pokožku, sjednocují barvu a redukují počet zarůstajících chloupků. Po proceduře je pokožka lépe připravena přijímat přípravky určené k dalšímu ošetření. Práci s kartáči vám ráda vysvětlím a naučím.

ZÁVĚREM: Lymfatický systém je v současné době zatím velmi mladým a neprozkoumaným oborem. Co je však jisté je to, že je potřeba k němu přistupovat velmi citlivě, individuálně a s velkým respektem.

 Lymfodrenáže se doporučují: 

  • zejména u žilních a lymfatických otoků
  • u otoků po úrazech a operacích
  • při migrénách a bolestech hlavy
  • při poruše čití po omrzlinách
  • patří mezi základní péči u všech zeštíhlovacích metod
  • u celulity a lipedému
  • po liposukci či jiných metodách estetické chirurgie
  • pro zpomalení stárnutí pokožky

 Lymfodrenáže se nedoporučují: 

  • při jakémkoli zhoubném nádorovém onemocnění a to i v minulosti léčeném
  • při zjištění bolestivé nebo nehybné uzliny
  • při akutním bakteriálním či virovém onemocnění, infekci, horečce
  • při akutním cévním onemocnění, hnisavých kožních ranách, zánětlivém nemoc. podkoží
  • u klientů trpících glaukomem
  • při bolestivé menstruaci
  • v prvních třech měsících těhotenství
  • při patologickém těhotenství
  • při onemocnění srdce, jater, ledvin a štítné žlázy pouze se souhlasem lékaře
  • u astmatiků a při bronchitidě pouze se souhlasem lékaře
  • při anorexii

Před lymfodrenáží není vhodné vystavit tělo velkému prohřátí. Zcela nevhodné je slunění, sauna, parafínový či slatinný obklad, horká koupel nebo skotský střik. Podkoží se silně prokrví a vytváří se více lymfy.


Zaujala Vás manuální lymfodrenáž? Neváhejte se objednat.